افتتاحیه جشنواره فیلم فجر

 

چاقویی که میخواهد دسته ی خودش را ببرد


در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر به افتخار فیلمفارسی و بهروز وثوقی بلندترین و پرهیجان ترین کفها را زدند!

این واضح ترین صدای تناقض نام و بهانه رسمی ترین جشنواره فیلم ایران است. نام و بهانه جشنواره، فجر است و رخداد بزرگ قرن انقلاب اسلامی ایران اما بزرگترین تعلق خاطر حاضرین افتتاحیه و کسانیکه روی سن میروند، چیست؟ بخشی از آن چیزی که مردم ایران با انقلاب، آنها را دور ریخته اند و انزجار خود را از آنها نشان داده اند، اما این جنابان در تمام این سالها سعی در حفظ و حراست از آن داشته اند؛ آن هم در دل جشنواره فجر.

این قصه مصداق خلافی برای آن ضرب المثل قدیمی است، این بار چاقو میخواهد دسته خودش را ببرد! اما چرا؟ چرا جشنواره فجر اینگونه است، ناکارآمد و متناقض؟

سینمای ما اگر بخواهد همانگونه که آرمانش هست، مقلد خوبی برای غرب و هالیوود باشد که باید قدم به قدم و در تمام راهبردها و جزئیات مانند آنها عمل کند، آنها هرگز هیچ جشنواره ای را با هزینه های مادی و معنوی گزاف برگزار نمی کنند تا به تمجید از جریانهای خلاف جریان رسمی و ممدوح خودشان بنشینند.

جشنواره فجر است و افتخارش فُسیلهای باقیمانده از دوران ستمشاهی!

و تمام اینها در حالی است که خود همین سینماگران نسبتاً عزیز معترفند که پیشرفت کیفی و هنری و فنی سینمای ایران بعد از انقلاب اسلامی نسبت به قبل از آن انکار نشدنی است. شاید بشود به جرأت گفت که قبل از انقلاب اصلاً سینمایی وجود نداشت،‌ آنچه بود دلخوش کُنَکی بیش نبود. صدابرداری، تصویربرداری، طراحی لباس، گریم، بازی ها، حتی کارگردانی ها، همه شان با ظهور انقلاب اسلامی بود که رنگ تکنیک و مهارت را به خود دیدند. حتی از لحاظ کیفی و کمی هم این ماجرا همینگونه است، تعداد افراد خانواده سینما را و تعداد محصولات تولیدی را با یک نگاه گذرا مقایسه کنیم، همه چیز عیان خواهد شد.

 


/ 2 نظر / 20 بازدید
سُها

کاملا موافقم . گاهی اوقات فکر میکنم افکار سینماگران ایرانی کمی مرتجعانه است. از تکنیک های سینمای نوین استفاده میکنند تا همان مفاهیم و تفکرات قبل از انقلاب را با رنگ و لعابی تازه تر به خورد مردم بدن! البته که دست های پشت پرده رو هم نباید نادیده گرفت. بعضاً بعضی از خود همین سینماگرها هم از این دستها! به نحوی شکایت دارند..

خادمه المهدی

نمیدونم کی قراره این سینما درست بشه[ناراحت]